Nejlepší vertikutátory (2025) podle testu

Pokud toužíte po zdravém, hustém a krásném trávníku, vedle sekačky na trávu je nezbytností rovněž vertikutátor, který trávníku zbaví mechu, stařiny, plsti a v neposlední řadě jej také dokonale provzdušní. Nejčastěji používaný je elektrický a benzínový vertikutátor, existuje však také aku vertikutátor, nebo ruční. Vertikutaci provádí rotující frézovací válec, který u některých modelů může být doplněn o drátový válec, čímž ze stroje vznikne provzdušňovač trávníků.

V tomto průzkumu vám přinášíme podrobný přehled nejlepších vertikutátorů na trhu, vybraných na základě kombinace klíčových faktorů. Při hodnocení jsme vycházeli nejen z vlastních zkušeností a testování, ale také z výsledků zahraničních testů a analýzy ověřených recenzí zákazníků. Mezi hlavní hodnocené faktory patřila efektivita provzdušňování, snadnost používání, kvalita zpracování a poměr ceny a kvality.

Nejlepší vertikutátory

Zobrazit celou nabídku

Recenze a zkušenosti

Fieldmann FZV 4010-E

Fieldmann FZV 4010-E recenze a test

Elektrický vertikutátor Fieldmann FZV 4010-E zaujme na první pohled výborným poměrem ceny k výkonu, za relativně málo peněz pořídíte výkonný vertikutátor s příkonem 1800 W, který je vhodný i na velké zahrady. Tomu odpovídá také velice dobrá šířka záběru, která je rovných 40 centimetrů. Hloubku záběru lze regulovat v rozmezí 18 ti milimetrů a jeho součástí je také sběrný koš s dobrým objemem 55 litrů. Tento model využijete jak pro vertikutaci trávníku, tak jeho šetrnější provzdušnění – je vybaven dvěma vyměnitelnými válci. Spotřebitelé kromě výše zmíněného oceňují dobrou ovladatelnost a nízkou hlučnost. Že se jedná o dobrou volbu dokládá i spotřebitelské ocenění produkt roku.

+ Široký záběr 40 cm, výkonný elektromotor, výborný poměr cena/výkon
Hůře zpracovaný návod na sestavení

AL-KO Combi Care 38 E Comfort

AL-KO Combi Care 38 E Comfort recenze a test

Provzdušňovač trávníku AL-KO Combi Care 38 E Comfort je vhodný pro malé až střední zahrady, má příkon elektromotoru 1300 W a tomu i odpovídající šíři záběru s 38 centimetry. Spotřebitelé oceňují jednoduché sestavení i velmi snadnou výměnu válce s noži za válec s dráty, který je spolu s košem, který má objem 55 litrů, součástí balení. Pracovní hloubku umožňuje nastavit v pěti polohách a nastavuje se centrálně otočným kolečkem. V recenzích zaznívá především horší stabilita vertikutátoru s naplněným košem, kdy se má tendenci převažovat vzad.

+ Příznivá pořizovací cena, dva typy válců, dobrá šíře záběru 38 centimetrů
Méně stabilní s naplněným košem

Gardena EVC 1000

Gardena EVC 1000 recenze a test

Motorový elektrický vertikutátor Gardena EVC 1000 je kompaktní vertikutátor zpracovaný z kvalitních materiálů. Díky své nízké hmotnosti 9,2 kg je velice dobře ovladatelný a pro své celkově menší rozměry nezabere ani mnoho místa při skladování. Výkon elektromotoru je menší, 1000 W a menší šíře záběru 30 cm odpovídá vhodnosti spíše pro menší zahrady. Proto ani v základu neobsahuje sběrný koš, který je však možné dokoupit jako příslušenství. Nastavení hloubky je možné po 3 mm ve třech krocích, má velká kola usnadňující práci a pouze jeden vertikutační válec s ocelovými noži. Spotřebitelé si jej často pořizují z důvodu kladného hodnocení prestižním časopisem dTest.

+ Lehká manipulace a dobrá skladnost, kvalitní zpracování, nízká hlučnost
V základu bez sběrného koše

Bosch AVR 1100

Bosch AVR 1100 recenze a test

Elektrický vertikutátor Bosch AVR 1100 má velice kvalitní zpracování i materiály a navíc disponuje řadou promyšlených technologií, které zefektivňují práci. Má dvě plnohodnotné nápravy, které usnadňují pohyb s vertikutátorem a výkonný sběrný systém Jet-Collect, který efektivně sbírá travní plsť a stařinu do sběrného koše o objemu 50 l. Výkonem 1100 W nepatří mezi nejvýkonnější, stejně tak jako šíře záběru 32 centimetrů se dá považovat spíše za průměr. Výškově se dá nastavit od -10 milimetrů po +5 mm, díky čemuž s ním lze na podzim sbírat i listí. Jeho součástí je již zmíněný sběrný koš, naopak vystačit si budete muset jen s jedním válcem, který má 14 nožů vyrobených z BOR oceli. Spotřebitelé mimo jiné oceňují i jeho výbornou skladnost, kterou doplňuje i dobrá hmotnost 10,4 kg.

+ Kvalitní zpracování a materiály, dvě plnohodnotné nápravy, sběrný systém Jet-Collect
V poměru k výkonu vyšší cena

PARKSIDE PLVA 40-Li A1

PARKSIDE PLVA 40-Li A1 recenze a test

Aku vertikutátor PARKSIDE PLVA 40-Li A1 prodává, stejně jako další zahradní techniku, řetězec Lidl, který je proslaven dobrým poměrem ceny a výkonu, což platí i pro tento vertikutátor. Jeho součástí je jak vertikutační válec s 10 ocelovými noži, tak provzdušňovací válec se 44 ocelovými pružinovými hroty. Bezkartáčový 40V motor pracuje s vysokou účinností a napájí jej akumulátory z řady PARKSIDE X 20 V Team, které se používají také u další Parkside aku techniky. Vertikutátor má šířku záběru 36 centimetrů a výška je nastavitelná ve 4 úrovních, potěší také dodaný sběrný koš, byť má menší objem 40 litrů.

+ Nízká pořizovací cena, kompatibilní 20 V baterie, široký záběr 36 centimetrů
Menší sběrný koš se 40 litry objemu

Ryobi RY18SFX35A-0

Ryobi RY18SFX35A-0 recenze a test

Kvalitní akumulátorový vertikutátor Ryobi RY18SFX35A-0 zaujme svými velice kompaktními rozměry i nízkou hmotností, která je pouze 9 kilogramů. Rukojeť travního vertikutátoru je skládací, což sekunduje celkové dobré skladnosti. Vhodný je spíše pro menší travní plochy, kde je ideální jeho skvělá obratnost. Tomu také odpovídá menší šíře záběru 32 centimetrů nebo i menší sběrný koš s objemem jen 20 litrů, který je však v případě potřeby nutné dokoupit. Počítat se také musí s pořízením baterií i nabíječky, ani jedno není součástí. Disponuje jedním bubnem s 16 noži z oceli a výška vertikutace je nastavitelná ve 4 polohách.

+ Kompaktní rozměry a dobrá manévrovatelnost pro menší plochy, bezuhlíkový motor
Baterii i nabíječku nutno dokoupit

AL-KO Combi Care 38 P Comfort

AL-KO Combi Care 38 P Comfort recenze a test

Benzínový vertikutátor AL-KO Combi Care 38 P Comfort zaujme dobrým poměrem cena výkon i kvalitním zpracováním a jednoduchou obsluhou, které je docíleno poměrně nízkou hmotností 20 kg. Výška vertikutace se nastavuje centrálně otočným ovladačem a má pět poloh. Samotný spalovací motor má objem 53 ccm a výkon 1300 W, s šířkou záběru 38 cm je tak dle údajů výrobce vhodný pro travní plochy do 800 m². Má poměrně velký sběrný koš s 55 litry objemu, ale i přesto se dle zkušenostní rychle zaplňuje. Jeho součástí je jak frézovací válec se 14 ocelovými noži, tak provzdušňovací válec, který je osazen 24 ocelovými pružinami.

+ Dobrý výkon, centrálně nastavitelná výška, přijatelná hmotnost 20 kg
Nic zásadního

Hecht 5654

Hecht 5654 recenze a test

Motorový vertikutátor Hecht 5654 je spotřebiteli velmi oblíbený vertikutátor, který potěší kvalitními materiály a bytelným zpracováním. Vhodný je i pro již poměrně velké pozemky do 1600 m², šíře záběru je 38 centimetrů a výkon benzínového motoru činí 3,5 HP. Díky dvěma plnohodnotným nápravám velmi dobře obstojí i v náročnějším terénu, kde také oceníte jeho masivní ocelové šasi. Hloubka vertikutace se nastavuje centrálně a umožňuje nastavení v pěti polohách. Má vyšší hmotnost 26,5 kilogramů a poměrně malý sběrný koš, který má objem jen 40 litrů. V praxi bude nutné koš velmi často vyprazdňovat, nebo se smířit s vyhazováním travní plstě mimo něj.

+ Výborný poměr cena/výkon, robustní zpracování, jednoduché ovládání
Velmi malý 40 litrový sběrný koš

VeGA TS40-W

VeGA TS40-W recenze a test

Benzínový vertikutátor VeGA TS40-W je šikovný vertikutátor 2v1, jeho součástí je jak frézovací válec osazený 17 ti dvojitými noži, tak provzdušňovací válec disponující 16 ti pružnými dráty. Kromě jeho všestrannosti spotřebitelé oceňují také poměrně vysoký výkon 6 HP, který si poradí i s údržbou velkých pozemků (dle recenzí zvládl bez přestávky pozemek o velikosti 2400 m²). Konstrukce je velmi robustní a bytelná, šíře záběru je nadprůměrných 40 centimetrů a určitou vadou na kráse je menší sběrný koš s objemem jen 45 litrů, který se rychle zaplní. Dvě nápravy s velkými 200 mm kolečky obstojí i při práci v náročném, nebo svahovitém terénu.

+ Vysoký výkon motoru 6 HP (212ccm), plynulé centrální nastavení výšky, záběr 40 cm
Menší sběrný koš se 45 litry

Fiskars Quikfit 135513

Fiskars Quikfit 135513 recenze a test

Ruční vertikutátor Fiskars Quikfit 135513 je stvořen na dokončovací práce, kam se s velkým vertikutátorem nedostanete, nebo na menší travnaté plochy, kde by byl naopak plnohodnotný vertikutátor naddimenzovaný. Tyto vertikutační hrábě jsou velice kvalitní, pracovní část je vyrobena z karbonové oceli a disponuje velkým počtem hrotů. Provzdušňovač spadá do produktové řady Fiskars QuikFit, se kterou má kompatibilní násadu pro rychlou výměnu pracovního nástavce. Šířka záběru je na ruční vertikutátor velmi dobrých 36,5 centimetru, počítejte však, že práci s ním je poměrně fyzicky náročná, výsledky jsou však velmi dobré. Pro správné provzdušnění trávníku je potřeba získat určitý grif a s vertikutátorem pracovat pod ideálním úhlem.

+ Kompatibilní s násadami Quikfit, vhodný do těžko dostupných míst, kvalitní zpracování
Ke správné účinnosti je potřeba určitý grif

Gardena Combisystem 3395-20

Gardena Combisystem 3395-20 recenze a test

Ruční vertikutátor Gardena Combisystem 3395-20 je malý a skladný vertikutátor, který zvládá velmi efektivně obhospodařit trávník. Vzhledem k ručnímu pohonu je určen především na menší travnaté plochy, jeho šířka záběru je 32 centimetrů. Pro snadnější manipulaci je tento mechanický vertikutátor vybaven dvěma koly se speciálním vzorkem, má celkem 11 provzdušňovacích hrotů, které jsou vyrobeny z vysoce jakostní nerezové pružinové oceli a zbytek šasi je rovněž z oceli potažené duroplastem. Vertikutátor je kompatibilní se všemi násadami z řady GARDENA combisystem a výbornou kvalitu zpracování dokládá rozšířená záruční doba na úctyhodných 25 let.

+ Kvalitní zpracování, záruka 25 let, výborná skladnost a účinnost
Nic zásadního

Nejprodávanější vertikutátory

Mezi nejprodávanější vertikutátory patří Fieldmann, AL-KO, MTD, Hecht, VeGa a Gardena.

Co zvážit před nákupem

Kdy použít motorový nebo ruční vertikutátor?

Motorový vertikutátor, benzínový nebo elektrický, se používá na větší travnaté plochy, typicky v řádu několika stovek m² a více. Ruční vertikutátor je určen na dokončovací práce v těžce dostupných místech, nebo na malé travnaté plochy do cca 150 m².

Aku, benzínový nebo elektrický vertikutátor?

Vhodný typ pohonu se odvíjí zejména podle velikosti plochy, kterou chcete vertikutovat. Každý pohon má své plusy a mínusy, které mohou ovlivnit finální výběr, nicméně platí, že aku vertikutátor je vhodný pro menší plochy, elektrický v závislosti na jeho výkonu může být použit jak na malé, tak i větší plochy a benzínový akumulátor zvládne vyčistit i velmi velké travnaté plochy s 1000 m² a více.

Kde je vhodný benzínový vertikutátor s pojezdem?

Benzínový vertikutátor s pojezdem je vhodný do náročného a svahovitého terénu, kde vést výkonný a těžký vertikutátor již může být fyzicky velmi náročné. Uplatnění najde i na velkých travnatých rovinatých plochách, kde obsluze fyzicky uleví a ta se jen stará o správné držení směru.

Jaké jsou nejlepší značky provzdušňovačů trávníku?

Mezi nejlepší značky a výrobce vertikutátorů patří Hecht, AL-KO, Fieldmann, Gardena, Stiga, Bosch, Honda, Vari, nebo Husqvarna. Z pohledu poměru ceny a výkonu jsou velmi oblíbené vertikutátory Parkside, které prodává Lidl, nebo vertikutátory, které prodává Mountfield.

Jaká je cena vertikutátorů?

Nejlevnější jsou ruční vertikutátory, jejich cena se pohybuje kolem 1000 Kč a dají se pořídit i za méně peněz. Do 5000 Kč pořídíte i průměrně výkonné elektrické vertikutátory nebo aku vertikutátory, ovšem často bez akumulátoru a nabíječky. Do 10000 Kč zakoupíte již výkonné elektrické i základní benzínové, výkonnější spalovací pak vyjdou o 5000 Kč dráž. Nad 15000 Kč pořídíte již výkonné profi vertikutátory. Pokud se vám nechce stroj pořizovat na použití dvakrát do roka, řešením může být půjčovna vertikutátorů.

Typy vertikutátorů

Vertikutátory se vybírají zejména podle typu jejich pohonu, přičemž mezi nejrozšířenější patří elektrické vertikutátory a benzínové vertikutátory. Doplňují je vertikutátory na baterii (aku) a ruční vertikutátory, což jsou v podstatě hrábě s hroty a někdy i s kolečky. Jaký typ zvolit závisí zejména na velikosti pozemku, který s ním chcete vertikutovat, některé zvládnou i velké plochy, zatímco méně výkonné jsou vhodné pro menší zahrady, čemuž odpovídá i jejich menší šíře záběru, nebo méně objemný sběrný koš.

Ruční vertikutátor

Ruční vertikutátor je velmi jednoduché zařízení, lze nazvat i mechanickým vertikutátorem, neboť k jeho činnosti je zapotřebí lidské síly. Provedením připomínají klasické hrábě s tím rozdílem, že na jeho koncích jsou umístěné ocelové nože. Jsou vhodné na menší plochy do cca 150 m², nebo na těžce dostupná místa, do rohů, nebo pod keře. Jejich výhodou je nízká pořizovací cena, nízká hmotnost a  výborná skladnost.

Elektrický vertikutátor

Vertikutátory na elektřinu mohou být levné i dražší, v každém případě se však jedná o lehký vertikutátor, který je většinou i výborně skladný. Zpravidla mají menší počet nožů umístěných dál od sebe, a proto je s nimi potřeba provádět křížovou vertikutaci. Mají menší hmotnost a jsou takřka bezúdržbové, stačí je zapojit do prodlužovacího kabelu a po práci řádně umýt. Jejich hmotnost se pohybuje nejčastěji mezi 10 – 15 kilogramy a šíře záběru mezi 30 až 40 centimetry. Za výkonnější se považují vertikutátory s příkonem zhruba 1500 W a více, zatímco méně výkonné, pro menší travní plochy, mívají příkon okolo 1000 W.

Aku vertikutátor

Akumulátorový vertikutátor je ve své podstatě elektrický vertikutátor, který je však namísto napájení kabelem napájen akumulátorem – baterií. V důsledku přítomnosti akumulátoru může mít větší hmotnost, avšak v praxi se jejich váha pohybuje jen několik málo kilogramů nad 10 kg. Jsou obecně menší a méně výkonné, určeny jsou převážně na menší travní plochy. Jejich výhodou je skvělá bez kabelová manipulace a rovněž nízká hlučnost i obratnost.

Při jejich pořízení se však zaměřte na podstatnou věc, a to jestli jeho součástí jsou akumulátory a nabíječka, nebo zda-li je nutné tyto věci dodatečně dokoupit. Některé akumulátory jsou navíc kompatibilní s dalším aku nářadím téže značky, což je praktické.

Benzínový vertikutátor

Benzínové vertikutátory jsou pořizovány na velké travnaté plochy, které přesahují 1000 m². Jsou bezesporu nejvýkonnějším typem, čemuž odpovídá i jejich vyšší pořizovací cena. Kromě velkých ploch jsou vhodné všude tam, kde je problém s dostupností elektrické energie. Mívají velkou šířku záběru (někdy i nad 40 centimetrů), vyšší hlučnost i přirozeně větší hmotnost. S větší váhou může pomoci benzínový vertikutátor s pojezdem, který je však již poměrně drahou záležitostí a je také hůře dostupný.

Zvládají pracovat i v náročnějším terénu a ve srovnání s elektrickými vyžadují pravidelnou údržbu, která je spojena se spalovacím motorem. Zpravidla mají dvě nápravy s velkými koly, ocelovou bytelnou konstrukci i šasi a jejich výkon se udává v HP (koňská síla). Porovnávat můžete také objem spalovacího motoru, kdy výkonnější benzínové vertikutátory budou mít tuto hodnotu v ccm vyšší.

Vertikutátor za zahradní traktor

Vertikutátor za zahradní traktor je speciálním typem vertikutátoru, který se používá na opravdu velké plochy. Typický je velkou šířkou záběru kolem jednoho metru a může být buď tažený, mít vlastní spalovací motor, nebo je poháněn řemenem, který je připojen k ústrojí zahradního traktoru. Tyto vertikutátory mohou mít různá provedení, které se odrážejí i na jejich velmi variabilní pořizovací ceně. Pokud však zahradní traktor nemáte a nepotřebujete vertikutovat několika tisíci metrové zahradní plochy, jeho pořízením se nemusíte zabývat.

Vyměnitelné válce

Kromě typu válce se zaměřte také na jeho uložení rotační části. Kvalitní vertikutátor by měl mít válce uložené v kuličkových ložiskách, zatímco levnější modely mohou mít uložení pouze v kluzných pouzdrech, která nemají tak velkou životnost a je dobré se jim vyhnout.

Frézovací válec

Domácí vertikutátor má vždy frézovací (vertikutační) válec, který má na sobě určitý počet fixních ocelových nožů. Nože se prořezávají do půdy v rámci několika milimetrů a po čas používání se přirozeně otupují. Po několika letech tedy následuje jejich výměna – některé frézovací válce umožňují výměnu samotných nožů, což je levnější možnost, zatímco u jiných výrobců je nutné koupit celý nový frézovací válec. Dostupnost ať už nožů, nebo náhradního válce, je dobré si dopředu ověřit.

Na vertikutačním válci může být také odlišný počet frézovacích nožů, jejich počet se odvíjí zejména od výkonu a typu vertikutátoru. Pokud má vertikutátor velký počet nožů umístěných blízko sebe, stačí trávník vertikutovat pouze jedním směrem. Naopak méně výkonné vertikutátory s menším počtem nožů vyžadují křížovou vertikutaci, což je časově jednou tak náročné.

Provzdušňovací válec

Provzdušňovací válec je nejčastějším typem příslušenství, které bývá u mnoha vertikutátorů součástí jejich základního balení. Místo nožů je na něm umístěno několik ocelových drátů, které by se nikdy neměly dostat do kontaktu s půdou, měly by se vždy pohybovat nad terénem. Slouží k vyhrabávání travní plsti, mechu, nebo ke sběru listí. Pakliže vámi preferovaný model provzdušňovací válec nenabízí ani jako příslušenství k dokoupení, obdobného výsledku dosáhnete i s válcem vertikutačním. Po frézování trávníku stačí pouze nastavit výšku válce lehce nad povrch.

Šířka záběru

Šířka záběru je pevně daná výrobcem vertikutátoru a uvádí, jak široký pruh dokáže vertikutátor zpracovat na jedno přejetí. Méně výkonné stroje mají šířku záběru kolem 30 centimetrů, zatímco výkonné mohou mít šířku záběru i nad 40 centimetrů. Pakliže vertikutátor disponuje frézovacím i provzdušňovacím válcem, šířka záběru může být u každého válce mírně odlišná.

Šíře záběru však není zcela stěžejním parametrem, brát v úvahu je dobré také počet nožů, neboť s menším válcem s více noži bude stačit vertikutace pouze jedním směrem, zatímco s širším válcem s více noži bude nutné provést vertikutaci křížovou.

Hloubka záběru

Nastavení hloubky, respektive výšky záběru je důležitým parametrem. V podstatě každý zahradní vertikutátor je nastavitelný, podle jeho výkonu a zpracování se však možnosti značně liší. Některé modely mají plynule nastavitelnou výšku, zatímco jiné mají předdefinované stupně, v rámci kterých se můžete pohybovat. Také systém nastavení hloubky se různí, nejlepší je centrálně nastavitelný systém, kdy hloubku záběru nastavujete na jednom místě, ať už pákou, nebo otočným ovladačem.

Výkon

Výkon vertikutátoru ovlivňuje, pro jak velkou zahradu je konkrétní typ vhodný. Méně výkonné jsou určeny pro menší travní plochy, zatímco výkonnější stroje zvládnou obhospodařit i velké plochy. Elektrický vertikutátor začíná na výkonech 1000 W, přičemž za výkonnější jsou považovány vertikutátory s příkonem 1500 W a více.

U benzínových vertikutátorů se výkon nejčastěji udává v HP, méně často pak ve Wattech. K porovnání dobře poslouží tento převod, kdy 1 HP je roven 746 W. Méně výkonné benzínové vertikutátory mají výkon do 2 HP, zatímco za výkonné se považují vertikutátory se 4 HP a více. Pakliže zamýšlíte pořídit benzínový vertikutátor s pojezdem, je dobré, pokud je stroj celkově výkonnější, neboť výkon se v tomto případě rozděluje mezi vertikutaci a pohon stroje vpřed.

Aku vertikutátory v technických parametrech samotný výkon elektromotoru většinou nemají, orientovat se tak dá podle jejich pracovního napětí, kdy platí, že čím vyšší pracovní napětí mají, tím je aku vertikutátor výkonnější a silnější.

Velikost travnaté plochy

Do 150 m² – Ruční vertikutátory, s kolečky usnadňují práci

Do 600 m² – Aku vertikutátory a elektrické vertikutátory s výkonem kolem 1000 W

800 – 1000 m² – Elektrické vertikutátory s výkonem 1500 W a více, méně výkonné benzínové

Nad 1000 m² – Benzínové vertikutátory, čím větší plocha, tím větší výkon

Sběrný koš

Koš na vyhrabanou travní plsť, mech a stařinu je vítaným příslušenstvím, usnadňuje vertikutování a provzdušňování trávníku, neboť s jeho pomocí následně nemusíte materiál ručně shrabávat. Existují pevné plastové sběrné koše i textilní, které převládají. Jejich objem je nejčastěji od 40 ti litrů do 55 litrů a různé modely mají systém vyhazování travní plstě více či méně dokonale provedený.

Faktem však je, že i ty největší sběrné koše s objemem 55 litrů se dokáží velice rychle zaplnit, měli byste tedy počítat s jeho častým vyprazdňováním. Alternativně vždy můžete vertikutovat bez použití sběrného koše a stařinu shrabat hráběmi, je jen na vás, které řešení preferujete. Možností může být také pořízení druhého sběrného koše, čímž si práci o něco urychlíte.

Rozměry, hmotnost a skladnost

Vertikutátory svým rozměrem kopírují rozměry travních sekaček, akumulátorové a elektrické jsou menší, zatímco benzínové jsou zpravidla větší, robustnější i těžší. Lehký vertikutátor má hmotnost kolem 10 ti kilogramů, v těchto případech se jedná vždy o elektrické nebo aku vertikutátory. Benzínový vertikutátor má hmotnost zpravidla minimálně jednou tak větší a není výjimkou ani stroj s hmotností přesahující 30 kg. Čím výkonnější vertikutátor je (nehledě na typ jeho pohonu) tím roste i jeho hmotnost, která se následně odráží v náročnosti jeho ovládání.

Jelikož se vertikutátor používá zpravidla dvakrát do roka, většinu času tak stráví uskladněn a je žádoucí, aby při skladování zabíral co nejméně místa. Z tohoto důvodu má většina modelů skládací rukojeť složenou z několika dílů. Čím je vertikutátor méně výkonný, nebo má menší šířku záběru, tím bude také skladnější.

Počet náprav a kuličková ložiska

Již letmým pohledem zjistíte, že některé modely mají jednu dvojici velkých kol, zatímco jiné vertikutátory disponují dvěma rovnocennými nápravami s celkovým počtem čtyřech velkých kol. Jedna náprava se používá zpravidla u méně výkonných elektrických modelů, zatímco dvě nápravy jsou použity u výkonných vertikutátorů (v podstatě všechny benzínové vertikutátory mají čtyři stejně velká kolečka). Toto konstrukční řešení ovlivňuje prostupnost terénem a celkové ovládání vertikutátoru.

Kuličková ložiska v místě rotace válců by měla být použita u všech kvalitních vertikutátorů, alternativně výrobci používají kluzná pouzdra bez ložisek, což z pohledu životnosti není vhodné řešení.

Údržba a bezpečnost

Po každé vertikutaci je vhodné stroj umýt od nanesených zbytků travní plsti, které by po čase v útrobách vertikutátoru mohly zatvrdnout a způsobit jeho nefunkčnost. Umytí vertikutátoru ihned po skončení práce je vždy rychlejší a snadnější než jeho čištění odložit. Zbytky organického materiálu mohou začít také plesnivět, což opět není nic žádoucího.

Při vertikutování byste měli být vždy řádně oblečeni a vystrojeni, není výjimkou, kdy od rotujícího válce odlétávají malé kamínky nebo kousíčky zeminy, které mohou člověka zranit. Základem je pevná uzavřená obuv, dlouhé kalhoty a ideálně i oděv s dlouhým rukávem. Praktické jsou rovněž brýle k ochraně očí, nebo pracovní rukavice. Vertikutátory by měly být vždy vybaveny bezpečností brzdou, která v momentě zastavení motoru ihned zastaví i rotující válec. Při výměně válce, změně výšky, nebo při čištění mějte vždy elektrické vertikutátory vytažené z elektrické sítě a u aku vertikutátorů se doporučuje pro jistotu vyjmout akumulátor.