Nejlepší robotické sekačky (2025) podle testu

Robotická sekačka je napájena z akumulátoru a řídí se ohraničením pozemku obvodovým a vodícím vodičem. Díky nulovým emisím a nízké spotřebě energie vyniká ekologičností. Výhodou je také jednoduchá údržba a je vhodná i pro osoby trpící alergií na trávy. Pořizovací cena automatické sekačky je sice vyšší, každým rokem ale klesá a jsou tak stále dostupnější.

V tomto průzkumu vám přinášíme podrobný přehled nejlepších robotických sekaček na trhu, vybraných na základě kombinace klíčových faktorů. Při hodnocení jsme vycházeli nejen z vlastních zkušeností a testování, ale také z výsledků zahraničních testů a analýzy ověřených recenzí zákazníků. Mezi hlavní hodnocené faktory patřil výkon, efektivita sečení, orientace na terén, snadnost údržby a poměr ceny a kvality.

Nejlepší robotické sekačky

Zobrazit celou nabídku

Robotická sekačka bez drátu (vodiče)

Hodně hledaná je robotická sekačka bez drátu / vodiče. Těch na trhu aktuálně moc není, nicméně kvalitní a cenově dostupné má v nabídce italská firma ZCS (také pod názvy Techline či Ambrogio).

  • Jde například o model TECHline Tech L6, byť s kompromisy (funkce či pozemek do 400 m2).
  • Obecně doporučujeme projít modely robo sekaček ZCS.
    • Plno variant od levných až k profi, dlouhá výdrž baterie, malé sekačky do užších oblastí, některé modely mají flexibilní podvozek (přední kola) a pěkně vyrovnávají nerovnosti terénu, ocelové žací ústrojí s možností žiletkových břitů i klasického nože, apod.
  • Výrazně vyšší cena je u robotické sekačky Husqvarna Automower 550 EPOS. Hodí se na velké otevřené pozemky do 5000m2, ale jelikož je závislá na satelitech GNSS a referenční stanici (zvyšují přesnost na 1-3 cm), nehodí se na zastřešená hřiště nebo v přítomnosti překážek (například v parku se spoustou stromů).

Recenze a zkušenosti

HUSQVARNA AUTOMOWER 430X

HUSQVARNA AUTOMOWER 430X recenze a test

Robotická sekačka s GPS Husqvarna Automower 430X efektivně poseče i velké plochy do 3200 m2 s prudkými svahy se sklonem 45%. Výhodou je technologie, která zvládne sekat na omezené ploše s delší trávou a dokáže provést sekačku i úzkými průchody. Robotická sekačka se ovládá na velkém displeji, kde lze nastavit osobní nastavení, včetně toho, kdy má sekačka pracovat. Robotická sekačka poseče za jednu hodinu až 133 m2 a průměrně vydrží na jedno nabití až 135 min. Zkušenosti uživatelů s robotickou sekačkou chválí tichost, spolehlivost, ovládání pomocí telefonu, jen cena je vysoká.

+ Tichý provoz, jednoduché ovládání, práce v mírném dešti, GPS
Vyšší cena

STIGA Autoclip 225 S

STIGA Autoclip 225 S recenze a test

Robotická sekačka na trávu Stiga Autoclip 225 S je určena pro menší až středně velké zahrady do velikosti 1100 m2. Zvládne pracovat až ve 4 zónách a nedělají jí problémy ani úzké pasáže. Přední kolo je aktivní a reaguje na zdvihnutí či převrácení, kdy zastaví nůž do 3 sekund. Robotická sekačka je poháněna pomocí Li-ion baterie, která se dobíjí cca 2 hodiny a vydrží v provozu až 150 minut. Výhodou pak je ochranný odnímatelný kryt pro snadné čištění.

+ Senzor proti převrhnutí, dlouhá doba sečení, svahový a senzor proti pohybu
Nic zásadního

Gardena Sileno city 400

Gardena Sileno city 400 recenze a test

Robotická sekačka Gardena Sileno city 400 je vhodná pro menší travnaté plochy, výrobcem doporučované maximum je do 400 m2. Automatická sekačka má svou nabíjecí stanici a vodičem se vytyčuje plocha, kterou má robotická sekačka posekat, zvládne i úzké prostory. Sekačka má 3 žiletkové ocelové nože a poseče svahy do sklonu 35%, a to i za deště. Výhodou je zabezpečovací systém proti krádeži, nastavení výšky sečení, ale i nastavení vlastního plánu sečení. Za kratší by se dala považovat doba sečení 65 minut, na druhou stranu se však také rychle nabije, a to za 75 min.

+ Vhodná do deště, nízká hlučnost a hmotnost, zabezpečení proti krádeži
Menší doba provozu

HUSQVARNA AUTOMOWER 105

HUSQVARNA AUTOMOWER 105 recenze a test

Robotická sekačka Husqvarna Automower 105 je vhodná pro menší plochy o rozloze do 600 m2 a svahy s maximálním sklonem 25%. Výhodou je možnost osobního nastavení, po trávníku se pohybuje náhodným způsobem, což zajišťuje vždy dokonale posekaný trávník. Baterie vydrží až 70 minut v provozu a jakmile sekačce energie začne docházet, sama si vyhledá dobíjecí stanici. Mezi bezpečnostní prvky se pak řadí osobní PIN kód, ochrana proti krádeži a senzory proti zvednutí.

+ Náhradní žací břity, PIN kód, alarm, dobrý poměr cena/výkon
Sklon svahu pouze 25%

Gardena Sileno life 850 smart

Gardena Sileno life 850 smart recenze a test

Robotická sekačka trávy Gardena Sileno life 850 Smart zvládne posekat plochu o rozloze 850 m2. Je vybavená napájecí stanicí a položení ohraničujícího vodiče je velmi jednoduché. Výhodou je ovládání pomocí aplikace na telefonu. Automatická sekačka je odolná vůči počasí, seče třemi ocelovými noži a má zabezpečení vůči krádeži. Na základě ohlasů uživatelů je sekačka tichá, kvalitně seče a zajíždí i do odlehlých částí. Zajímavou funkcí je možnost definování zóny okolo naváděcího vodiče a různě jim přiřazovat poměrný čas sekání.

+ Tichá, snadná instalace, naváděcí vodič s možností nastavení, vhodná i do deště
Nic zásadního

Karcher RLM 4

Karcher RLM 4 recenze a test

Robotická sekačka Karcher RLM 4 14450000 je vybavena systémem 4 žiletkových nožů pro dokonalý sestřih a mulčování. Je vhodná pro plochy o rozměrech 500 m2 a zvládne stoupání až do 45%. Je vybavena vymezovacím kabelem a náhodně jezdí po trávníku. Automaticky se vrací do své nabíjecí stanice v případě vybití nebo deště. Výhodou této sekačky je možnost namontovat nože obráceně při jejich opotřebení, což snižuje náklady na její provoz. Samozřejmostí pak je nastavení žací výšky (2,5-5,5 cm) na displeji a také ochrana proti krádeži.

+ Dešťový senzor, displej, volitelné body zahájení, senzor nárazu, sklonu a broušení
Neseče za deště

Robomow RS 615 U

Robomow RS 615 U recenze a test

Robotická sekačka Robomow RS 615U (S01865) je plně automatická a lze ovládat pomocí mobilního telefonu. Výhodou je, že výměnu základních komponentů zvládne každý bez nutnosti servisu. Samozřejmostí je zabezpečení proti krádeži, podsvícený displej, senzor deště a 800 m dlouhý obvodový drát. Sekačka je vhodná pro travnaté plochy o rozloze až 1600 m2 a seče pomocí dvou masivních nožů se záběrem 56 cm. Zkušenosti uživatelů s robotickou sekačkou chválí jak velký záběr, tak kvalitu sečení bez vynechávání. Nevýhodou však může být vysoká pořizovací cena.

+ Snadná výměna komponentů, ovládání pomocí telefonu, široký záběr 56 cm
V porovnání vyšší hlučnost 66 dB

ZCS ROBOT TECH D1 (2.5)

ZCS ROBOT TECH D1 (2.5) recenze a test

Robotická sekačka na trávu ZCS Robot Tech D1 (2.5) je velmi kompaktní, její šíře záběru je pouze 15 cm, ale zvládne posekat až 600 m2 při maximálním sklonu 45%. Robotická sekačka na dálkové ovládání pomocí Bluetooth nebo pomocí aplikace má pokročilé technologie. Klasický nůž je vyrobený z nerezové oceli a seče spirálovitým pohybem. Motor je bezkomutátorový, což zajišťuje delší životnost a delší výdrž baterie. Sekačka vydrží v provozu až 2,5 hodiny, bohužel však výrobce nezmiňuje dobu nabití.

+ Vysoká výdrž baterie 150 minut, dešťový senzor, Bluetooth přijímač
Šířka sečení jen 15 cm

Bosch Indego 350 Connect

Bosch Indego 350 Connect recenze a test

Robotická sekačka Bosch Indego 350 Connect (06008B0100) je vhodná pro travnaté plochy do 350 m2. Její šířka záběru je 19 cm a seče do maximální výšky 5 cm. Výhodou je velmi jednoduché ovládání a to, že rozpozná překážky, kterým se automaticky vyhne. Navíc díky funkci Logicut si pamatuje vaši zahradu a díky funkci Auto Calendar si krásně práci rozplánuje. Pamatuje si dokonce, jakým směrem sekala naposledy. Jakmile sečení dokončí, automaticky se vrátí do nabíjecí stanice.

+ Jednoduchá instalace, funkce Auto Calendar, funkce Logicut s chytrým plánováním sekání
Pouze na malé plochy, malá výdrž baterie 35 minut

Worx Landroid M700 WR142E

Worx Landroid M700 WR142E recenze a test

Robotická sekačka na trávu Worx garden WR142E Landroid M700 je vhodná pro zahrady do 700 m2. Je vybavená inteligentní navigací AIA a bezpečně zvládne okraje trávníku i úzké prostory. Robotická sekačka se přizpůsobí velikosti a tvaru trávníku, včetně růstu trávy. Výhodou je, že baterie, kterou disponuje, je kompatibilní s dalšími výrobky Worx a sekačka vydrží v provozu až 2 hodiny. Šířka záběru činí 18 cm a výšku lze nastavit od 3 do 6 cm.

+ Velká výdrž baterie, pokročilá navigace, poměr cena/výkon
Vyšší hlučnost 67 dB

STIHL RMI 422

STIHL RMI 422 recenze a test

Robotická sekačka Stihl RMI 422 je vhodná pro travnaté plochy až do 800 m2. Šířka záběru je 20 cm a zvládne i kopce se sklonem 35%. Sekačka automaticky reguluje rychlost sečení v nerovném terénu a disponuje LCD displejem s intuitivním rozhraním. Vybavena je snímačem proti překážkám, ochrannými senzory proti krádeži a dokovací stanicí, do které zajede i při detekci dešťových srážek nebo vybití. Výhodou je, že lze nastavit rychlé dobití nebo pomalé, bohužel však výrobce nezmiňuje dobu provozu ani dobu potřebnou k nabití.

+ Detekce dešťových srážek, možnost rychlého dobití, práci zefektivňuje několik senzorů
Nedohledatelná doba provozu a doba nabití

Co zvážit před nákupem

Existuje robotická sekačka bez vodícího drátu?

Robotická sekačka bez obvodového vodiče se již na trhu objevila, a to nejen od firmy ZCS Tech (Ambrogio) – více v článku. Tyto modely pracují pomocí pokročilých senzorů bez nutnosti jakéhokoli vodiče a instalace. I když se jedná o inovativní výrobek s maximálním komfortem, jsou buď velmi drahé, nebo omezené ve funkcích (například ruční dobíjení) a velikosti pozemku.

Jakou robotickou sekačku do svahu?

Sekačku do svažitého terénu je třeba vybírat podle údaje o maximálním přípustném svahu. Robotické sekačky zvládají svah se sklonem v rozmezí zhruba 25% až 45%. Někteří výrobci uvádí úhel sklonu. Se svahem souvisí výkon sekačky, kvalitnější sekačky do svahu mají také senzor náklonu a při převrácení přestanou ihned sekat, čímž se zajistí maximální bezpečnost.

Jaké jsou nejlepší značky robotických sekaček?

Mezi nejoblíbenější značky a výrobce robotických sekaček patří HUSQVARNA, STIGA, Honda, Worx, Bosch, Gardena, Viking nebo Robomow. Oblíbená je také privátní značka MTF, kterou prodává Mountfield.

Jaká je cena robotických sekaček?

Obecně jsou pořizovací náklady robotických sekaček sice vyšší, kompenzuje je však vysoký komfort a minimální údržba. Nejlevnější robotická sekačka začíná na 10000 Kč. Nejoblíbenější modely mají pořizovací cenu v rozmezí od 20 do 40 tisíc korun. Profesionální robotické sekačky pro rozlehlé plochy dosahují cen až 450000 Kč. Řešením může být také robotická sekačka z bazaru, buďte však nanejvýš obezřetní vzhledem k jejímu stavu a opotřebení.

Nevýhody robotické sekačky

I když u robotických sekaček s přehledem převažují pozitiva, najdete u nich i pár nedostatků, kvůli nimž byste mohli při koupi znejistit.

  • Cena – Protože se jedná o moderní technologii, pořizovací cena není malá. Více zaplatíte také za náhradní díly, příslušenství a údržbu.
  • Složité nastavení – Pro někoho může být správné seřízení sekačky velmi obtížné. Snadná a rychlá není ani instalace naváděcího vodiče. Nastavení je lepší přenechat někomu zkušenějšímu.
  • Pruhy – Při sekání nevzniknou dokonalé pruhy, které někdo může vyžadovat.
  • Riziko uvíznutí – Robotická sekačka snadno uvízne v dírách nebo na předmětech, které zůstaly v trávníku.
  • Výsledky nejsou okamžité – Robotické sekačce trvá déle, než ukáže výsledek. Přejíždí totiž stejné místo vícekrát a zkracuje trávu postupně.
  • Životnost baterie – Zejména na velkých plochách se může stát, že robotu dojde baterie dříve, než dokončí práci. Její životnost také není nijak dlouhá a po několika sezónách bude potřeba ji vyměnit.
  • Nedostupnost náhradních dílů – Méně známé modely mohou obsahovat části, které bude těžké sehnat, pokud se robot porouchá. Další nevýhodou může být jejich vysoká cena.
  • Problém se svahem – Některé sekačky mohou mít problém vyjet strmé svahy.
  • Problém s okraji – U spousty modelů bývají problémem neposekané okraje trávníku.
  • Riziko pro děti a zvířata – Při sekání trávníku je třeba hlídat děti a nenechat samotná ani zvířata z důvodu bezpečnosti.
  • Riziko krádeže – Drahá zařízení lákají zloděje, proto se doporučuje investovat také do kamerového systému nebo alarmu, případně vybírejte sekačku s funkcí GeoFence a GPS sledováním.
  • Nemožnost sekat oddělené plochy – Robotická sekačka neposeká plochy trávníku, které nejsou v jednom kuse.
  • Nutnost neustálého pořádku na trávníku – Před sekáním je třeba uklidit veškeré nářadí a hračky.

Pohyb robotických sekaček

Robotické sekačky sekají různými způsoby podle jejich funkcí.

  • Náhodný pohyb – Sekačka seká zahradu náhodně pomocí algoritmů. Vypočítá je tak, aby posekala celou danou plochu. Při přiblížení k hraničnímu drátu se otočí a seká jiným směrem, může se ale stát, že zůstane nějaké místo neposekané.
  • Cílený pohyb – Robotická sekačka s GPS si zmapuje plochu a s ohledem na překážky plánuje, jak bude sekání probíhat. Sekání touto metodou je efektivní, ve srovnání se sekačkou bez GPS je však o hodně dražší.

Členitost trávníku

Pokud je vaše zahrada rozdělena na více sektorů, bude potřeba sekačka určená do více zón. Zóna nastavená jako hlavní je sekána automaticky. Další očíslované zóny vyžadují u některých sekaček ruční spuštění. Obecně jsou robotické sekačky na trávu vhodné na jednoduché travní plochy, čím méně překážek a terénních nerovností na pozemku máte, tím pro robotickou sekačku lépe. Robotická sekačka však zvládne i nerovný terén, v tomto případě však musíte vybrat automatickou sekačku s velkými pojezdovými koly, které si s nerovnostmi poradí.

Sklon svahu

Údajem o maximálním přípustném svahu je dobré znát v momentě, kdy je vaše zahrada ve svahu. Často je sklon svahu zaměňován za úhel sklonu. Sklon vaší zahrady je nutné vypočítat správně, aby ho sekačka zvládla bez problémů vyjet a posekat. Maximální přípustný svah je u robotických sekaček v rozmezí od 25% až do 45% a sklon svahu lze zjistit několika způsoby. Buď pomocí mobilní aplikace, mechanickým sklonoměrem, buzolou, anebo s použitím kolíků, provázku a vodováhy – jednoduchý návod nabízí toto video. Lepší modely jsou vybaveny senzory náklonu a při převrácení přestávají ihned sekat.

Ohraničení plochy trávníku

Základem je ohraničení celého pozemku obvodovým drátem, respektive ohraničení pouze travní plochy, kterou chcete robotickou sekačkou sekat. Všechna místa, kde by mohla sekačka uvíznout, je potřeba ohraničit obvodovým drátem a důležité je také myslet na to, aby se sekačka v úzkých místech dokázala otočit.

Právě do těchto míst je vhodné použít vodící drát, který sekačku jasně nasměruje, kterým směrem má v sekání pokračovat. Bez něj by sekačka mohla na malé ploše jezdit od hranice obvodového drátu k hranici, její pohyb by byl zmatečný a posekání neefektivní. Instalace vodícího drátu je tak stejně důležitá, jako instalace drátu obvodového, pouze tak docílíte pravidelně uspokojivých výsledků sekání.

Nastavení obvodového a vodícího vodiče

Požadovaná plocha pro sekání se určí pomocí hraničního drátu a speciálních kolíků nebo svorek, při instalaci drátu postupujte zásadně dle pokynů v manuálu. Sekačka tedy neseká za hranicí tohoto drátu. Drát musí vždy začínat a končit u nabíjecí stanice, umisťuje se kousek pod povrch anebo se pokládá na zem. Dráty by se neměly křížit a pokládat příliš ke krajům plotu, za ideální vzdálenost od plotu se považuje 5 centimetrů. Sekačka potřebuje dostatek prostoru pro otáčení. Na to myslete i při umístění dobíjecí stanice, měla by mít kolem sebe také dostatek prostor, zcela nevhodné je tak její umístění do rohu zahrady.

Kolem nebezpečných překážek, jako jsou například jezírka, kameny nebo prohlubně, by se měl nechat prostor nejméně 25 cm. Dále už se jen nastaví potřebné funkce přímo na sekačce nebo přes aplikaci v mobilu a sekačka může sekat. Robotická sekačka bez drátu sice existuje, pořizovací náklady jsou ale příliš vysoké a výběr je zatím omezený. I pokud zainvestujete do pořízení robotické sekačky s GPS, ani v tomto případě se vodícímu a hraničnímu drátu nevyhnete.

Povětrnostní podmínky

Robotická sekačka seká nejsnáze trávu, která není vlhká, ostatně jako i velké běžné sekačky. Naprostá většina modelů však disponuje ochranou proti vlhkosti, a tak vlhkou trávu posekat dokáže, byť za cenu rychlejšího vybití akumulátoru, nebo s horšími výsledky. Stejně tak existují i automatické sekačky, které mohou sekat i za mírného deště.

Venkovní teplota rovněž práci sekačky ovlivňuje, nesvědčí ji příliš vysoké teploty, které během letního dne přesahují na sluníčku 45 °C a také příliš nízké teploty. Pro oba případy může být sekačka vybavena příslušnými senzory a funkcemi, které práci při těchto podmínkách neumožní.

Obecně vzato je dobré se řídit zdravým rozumem, a pokud je počasí v nějakém ohledu extrémní, robotickou sekačku nepoužívat. Stačí se řídit třeba i tím, zda-li byste v daný moment šli sekat trávu vy sami. Určitě tak sekačku nepoužívejte při prudkém dešti, za bouřky, nebo za velmi silného větru.

Akumulátor sekačky

Akumulátor robotické sekačky je stěžejní částí, proto se vyplatí znát jeho parametry. Robotické sekačky se vyrábějí zásadně s lithium iontovými bateriemi pro jejich skvělé vlastnosti a v některých modelech se nachází baterie dvě. Výrobci uvádějí vedle typu baterie také kapacitu a napětí.

  • Napětí – Udává se ve voltech. Většina modelů je vybavena baterií s napětím 18 V, u výkonnějších sekaček se ale můžete setkat i s napětím 26 V.
  • Kapacita – Uvádí se v ampérhodinách (Ah) a zjednodušeně řečeno udává plochu, kterou sekačka poseká na jedno nabití.

Je dobré znát i dobu nabíjení baterie a pracovní dobu sekačky na jedno nabití. Průměrná doba nabíjení akumulátoru je okolo 1-2 hodin v závislosti na jeho kapacitě. Doba provozu závisí nejen na členitosti zahrady a záběru sečení, ale i na použití doplňkových funkcí. Robotické sekačky pracují na jedno nabití obvykle v rozmezí 50–150 minut. Sekačka se při vybití baterie automaticky vrátí na dokovací stanici pomocí vodícího drátu.

Nože sekačky

Robotické sekačky se různí také noži uloženými v žacím ústrojí.

  • Klasické nože – Jsou vyrobeny z jednoho kusu oceli, vynikají dlouhou životností (vyžadují jen občasné broušení) a hodí se na vysokou a hrubou trávu.
  • Žiletkové nože – Tři nebo čtyři nože s vlastnostmi žiletky jsou připevněny na otočném disku a díky ostrosti dokonale utnou stébla trávy. Nevýhodou je sice jejich krátká životnost, výměna je však jednoduchá. K robotickým sekačkám se dodávají žiletkové nože často náhradní a není problém je také po čase dokoupit. Jsou vhodné na nižší trávu, častý střih a k udržování krátce střiženého trávníku.

Ovládání automatické sekačky

Nejvíce na sekačce přijdete do styku s displejem a s klávesnicí. Dražší sekačky se dokáží propojit s chytrým telefonem pomocí Bluetooth nebo Wifi a můžete je ovládat kdykoliv potřebujete. Sekačka na dálkové ovládání také včas informuje uživatele, když se třeba zasekne, nebo vyžaduje pozornost obsluhy z jiného důvodu. Primitivnější modely se ovládají pomocí tlačítek s jednodušším menu, což se odráží v nižší ceně. Sofistikovanější modely mají aplikaci kompatibilní s hlasovými asistenty jako je Amazon Alexa a Google Home.

Hlučnost

Automatická sekačka vyniká svou nízkou hlučností, díky níž ani nebudete vědět, že pracuje. Nejtišší modely mají hlučnost pouhých 55 decibelů (dB), zatímco výkonnější robotické sekačky do svahu dosahují hlučnosti i 70 dB. V porovnání s benzínovými sekačkami, ale i některými elektrickými a akumulátorovými je to však stále o dost méně. Proto se robotická sekačka na trávu hodí i do hustě obydlených částí měst, nebo pro sekání trávy během noci.

Další faktory pro výběr

Doporučená plocha a šířka záběru

Jedním z nejdůležitějších faktorů při koupi sekačky je velikost plochy, kterou chcete sekat. Všichni výrobci robotických sekaček by měli uvádět doporučenou velikost plochy. S ní souvisí šířka záběru, která u menších modelů začíná na 15 cm, a ty jsou vhodné především do špatně dostupných míst. Velké robotické sekačky mají záběr široký i více než půl metru a doporučená plocha k posekání se u průměrných robotických sekaček pohybuje v rozmezí 300 m2 – 1500 m2, u výkonnějších je to až 5000 m2.

Výška sečení

Výška střihu se u robotické sekačky nastavuje v několika polohách. Minimální výška střihu bývá 20 mm a maximální výška až 80 mm. Robotické sekačky nejsou určeny pro přerostlý trávník, tudíž je třeba s nimi sekat častěji a v důsledku absence sběrného koše dochází zároveň k mulčování trávníku. Malé části stébel dopadají až na zem a rozloží se na přirozené živiny, což trávníku jen prospívá.

Hmotnost a velikost

Při koupi sekačky je z důvodu manipulace a skladování potřeba znát i její hmotnost a velikost. Modely na menší zahrady váží i s akumulátorem do 10 kg, jsou dlouhé okolo 50 cm, široké 30–40 cm a na výšku měří 20–25 cm. Robustnější sekačky na velké plochy mají hmotnost nejméně 20 kg. Jejich délka začíná na 60 cm, šířka na 50 cm a výška okolo 30 centimetrů.

Bezpečnost

Robotické sekačky sice mohou mít mnoho senzorů pro maximální bezpečnost, vždy je ale třeba dodržovat doporučení od výrobců. Před zapnutím sekačky se ujistěte, že na trávníků neleží žádné předměty, které by sekačka dokázala přejet. Poškodit by se tak mohly nejen položené předměty, ale hlavně samotná sekačka. Na zahradě by si v době sekání neměly hrát děti a neměli by být přítomni ani domácí mazlíčci.

Pozornost je potřeba věnovat také přirozeně se vyskytujícím věcem na trávníku, na mysli máme zejména větvičky ze stromů, šišky z jehličnatých stromů, spadané ovoce, nebo velké množství spadaného listí. Robotická sekačka tyto předměty ve většině případů dokáže přejet, je zde však stále vysoké riziko jejího poškození, nebo minimálně výrazné opotřebení sekacích nožů.

Funkce a příslušenství

Robotickým sekačkám stále přibývají doplňkové funkce, které ještě více usnadňují jejich uživatelům život.

  • GPS – Robotická sekačka s GPS nejprve zmapuje terén a poté perfektně poseká trávník na všech místech. Kromě navigace může jít rovněž o funkci Geofence (geo-plot), kterou vymezíte domácí prostor pro sekačku. Pokud se stroj dostane mimo vymezený prostor, tak to považuje za krádež a informuje vás, případně je možné sledovat, kde se stroj pohybuje.
  • GSM – modul s vloženou SIM kartou umožňuje přímou komunikaci skrze SMS. Kdykoliv si můžete vyžádat, v jakém stavu se sekačka nachází. Budete tak i bezodkladně informováni o případné poruše. U některých modelů lze rovněž veškerá provozní data odeslat do servisního střediska a na dálku je tak možné určit příčinu poruchy, popřípadě vám servisní technik může poradit, jak ji odstranit. Ušetříte tím peníze a čas případným odesíláním stroje do servisu.
  • Smart system (IoT) – Pokud máte další chytrá zařízení od stejného výrobce (automatické zavlažování, inteligentní elektrické zásuvky, různá čidla, ovladače), můžete tam zapojit také robotickou sekačku. Tuto možnost nabízí například Gardena. Internet věcí je v domácnosti čím dál větší pojem.
  • Dešťové senzory – Některé sekačky jsou odolné proti dešti a sekají v něm bez problémů dál. Jiné modely při dešti přestanou pracovat a odjedou se schovat k nabíjecí stanici, která by měla být schována pod střechou.
  • Ochrana proti krádeži – Díky kombinaci alarmu, zámku a PIN kódu se o sekačku nemusíte bát, zloději to sice nemusí překazit jeho úmysly, minimálně mu to ale znemožní sekačku dále používat.
  • Senzor na zvednutí – Do 2 sekund se žací ústrojí zastaví z důvodu bezpečnosti. Výrazně se tak sníží možnost, že by vás mohly poranit rotující nože.
  • Senzor nárazu – Při setkání sekačky s předmětem se otočí a jede jinam. Při nárazu poslouží také kvalitní nárazník sekačky, který by měl být vůči těmto kontaktům rezistentní.
  • LED světla – Modely vylepšené LED světly jsou dobře viditelné i za tmy a snadno vás blikáním upozorní při poruše.
  • Timer – Časovačem nastavíte hodiny a dny, kdy má sekačka sekat. Některé časovače dokáží být velmi sofistikované, jiné nabízí pouze základní nastavení.
  • Spirálový sekací systém – Sekačka seká ve tvaru spirály, což přijde vhod při sekání trávy pod nábytkem, trampolínou, u hustých trsů trávy apod.
  • Senzor mrazu – Při nízkých teplotách přestane sekačka automaticky sekat, aby zbytečně nepoškodila trávník.

Příslušenství

  • Nabíjecí stanice – Místo, kam se sekačka sama zajede nabít, aby následně mohla pokračovat v sekání dál.
  • Hraniční drát a kolíky/svorky – Slouží pro ohraničení plochy, kterou má sekačka posekat. Toto příslušenství by mělo být součástí každé automatické sekačky.
  • Vodící drát – Najde uplatnění na rozlehlých zahradách, díky němu najde sekačka snáze cestu k nabíjecí stanici.
  • Ochranný domeček – Praktické příslušenství, které sekačku spolehlivě ochrání před nepřízni počasí.
  • Náhradní nože – Většinou bývají součástí dodávky i náhradní břity, ocelový nůž se většinou další k sekačce nepřidává. Oboje typy nožů by měly být dostupné k dokoupení pro případ jejich opotřebení, což je u břitů poměrně rychlé.
  • Hlasový asistent – K některým modelům je možné používat hlasového asistenta a dávat sekačce příkazy hlasem.