Nejlepší drtiče větví (2025) podle testu

Pokud je vaše zahrada pokryta dřevinami, od keřů, až po velké vzrostlé stromy, měli byste popřemýšlet nad drtičem zahradního odpadu, konkrétně pak vybrat štěpkovač nebo drtič větví. S jejich pomocí je možné rozdrtit větve a haluze na dřevěnou drť, kterou můžete dále využít, a to jak na kompostování, tak jako palivo při topení.

V tomto průzkumu vám přinášíme podrobný přehled nejlepších štěpkovačů a drtičů větví na trhu, vybraných na základě kombinace klíčových faktorů. Při hodnocení jsme vycházeli nejen z vlastních zkušeností a testování, ale také z výsledků zahraničních testů a analýzy ověřených recenzí zákazníků. Mezi hlavní hodnocené faktory patřil výkon, efektivita drcení, snadnost obsluhy, bezpečnost a poměr ceny a kvality.

Nejlepší drtiče větví a štěpkovače

Zobrazit celou nabídku

Recenze a zkušenosti

Bosch AXT 25 TC

Bosch AXT 25 TC recenze a test

Elektrický drtič větví Bosch AXT 25 TC je vybaven sběracím vakem o objemu 53 l a výkonem 2500 W. Hmotnost přístroje činí 30,5 kg a dokáže rozdrtit větve o průměru 45 mm. Výhodou je automatické vtahování větví a válcový systém Turbine-Cut, který si poradí s měkkým i tvrdým dřevem. Uživatelé oceňují tichý chod stroje, skladnost díky odmontovatelnému vršku a celkovou kvalitu výrobku.

+ Tichý chod, kvalitní provedení
Malý rozchod mezi kolečky

GTM GTS 600 E

GTM GTS 600 E recenze a test

Elektrický drtič větví GTM GTS 600 E má výkon 2 200 W a jeho celková hmotnost činí 60 kg. Je vybaven dvěma otočnými noži a jedním proti nožem a dokáže rozdrtit větve o průměru 5 cm. Snadné přemístění je možné díky kolečkům a pohodlnému madlu, které padne do ruky. Velikost vstupního otvoru je 29 x 25 cm a směr výhozu odpadu je rovnoběžný s možností nastavení deflektoru. Velkou výhodou, je také nouzový vypínač, který dbá na vaší bezpečnost.

+ Větší drtící výkon v kontextu elektrických drtičů
Vyšší hmotnost

Hecht 626 SILENT

Hecht 626 SILENT recenze a test

Elektrický válcový drtič větví Hecht 626 SILENT dokáže rozdrtit větve o průměru 4 cm a disponuje automatickým natahováním větví. Součástí drtiče je sběrný vak o objemu 50 l a celková hmotnost stroje je 23,5 kg. Samozřejmostí je pojistka proti přetížení a motorová brzda. Dále disponuje motorem o příkonu 2 600 W a dvojicí robustních kol pro lepší manipulaci. Jde o solidní poměr cena/výkon. Uživatelé si stěžují na mřížku, která má tendenci se ucpávat, ovšem její umístění diktuje legislativa.

+ Cena/výkon
Spodní mřížka se ucpává

AL-KO Easy Crush LH 2800

AL-KO Easy Crush LH 2800 recenze a test

Zahradní drtič větví AL-KO Easy Crush LH 2800 dokáže rozdrtit větve o průměru 4,2 cm. Mezi další přednosti patří sběrný koš o objemu 50 l a extra velký plnící prostor s válcovým vtahováním. Celková hmotnost drtiče je 29 kg a jeho součástí jsou pojezdová kolečka pro lepší manipulaci. Uživatelé oceňují silný motor, přítomnost reverzního chodu, zmiňují ovšem horší výsledky s drobnější dřevinou.

+ Výkon motoru
Problém s tenkými větvičkami

Fieldmann FZD 5015-E

Fieldmann FZD 5015-E recenze a test

Elektrický štěpkovač větví Fieldmann FZD 5015-E disponuje funkcí zpětného chodu, samovtahováním a má ochranu proti přetížení. Oproti jiným modelům je lehčí a jeho součástí jsou kolečka pro snadnou manipulaci. Dále je vybaven elektromotorem s příkonem 2 800 W a dokáže rozdrtit větve o průměru až 44 mm. Součástí stroje je také záchytná nádoba na drť, která má objem 60 l a pomocný plastový pěchovač. Uživatelé oceňují tichý chod a dostatečný výkon.

+ Nižší váha, výkonný motor
Nádoba nemá madla

Hecht 6280 XL

Hecht 6280 XL recenze a test

Elektrický zahradní drtič větví Hecht 6280 XL je vybaven automatickým natahováním větví, zpětným chodem a motorovou brzdou. Drtič disponuje motorem o výkonu 2 800 W a rozdrtí větvě o průměru až 4,5 cm. Mezi další přednosti stroje patří sběrná nádoba o objemu 55 l a ochrana proti přetížení stroje. Z ohlasů by neškodili kvalitnější vstupní otvory z kovu.

+ Cena/výkon, jednoduchá obsluha
Neprůhledný koš

Hecht 6642

Hecht 6642 recenze a test

Benzínový drtič větví Hecht 6642 dokáže rozdrtit větve o průměru 10 cm a jeho celková hmotnost činí 155 kg, kvůli čemuž má velká kola a tažné zařízení. Drtič si natahuje větve automaticky a nechybí mu ani startování pomocí táhla. Objem motoru je 420 cm3 (4- taktní) a je vybaven elektrickým startérem. Drcení větví zajišťuje otočný buben, který je vybaven noži s ušlechtilé oceli (lze vyjmout a nabrousit).

+ Tažné zařízení, benzínový
Vyšší cena

Lumag HC-1500EW

Lumag HC-1500EW recenze a test

Štěpkovač a drtič dřeva Lumag HC-1500EW je vybaven počítadlem elektro hodin, elektrostarterem a v neposlední řadě také tažným zařízením. Disponuje benzínovým motorem o výkonu 11 kW (410 cm3) a jeho celková hmotnost je 170 kg. Stroj dokáže nadrtit větvě i o průměru 12 cm, má velký vstupní otvor a integrovaný podvozek pro snadnou manipulaci. Další z výhod je boční vstup pro drcení větších větví a objem palivové nádrže činí 6,5 l.

+ Větve o průměru 120 mm
Vyšší cena

Fieldmann FZD 4020-E

Fieldmann FZD 4020-E recenze a test

Nožový drtič větví Fieldmann FZD 4020-E je vybaven sběrnou nádobou o objemu 50 l a dokáže nadrtit větve o průměru 40 mm. Celková hmotnost je 12,5 kg a stroj je vybaven kolečky a pomocným madlem. Plusové body získal výrobek za snadnou obsluhu a atraktivní cenu. Dále disponuje tepelnou pojistkou a bezpečným krytím proti zranění (plunžr – bezpečný posun materiálu k nožům).

+ Nízká cena
Stabilita na trávě

Güde GH 2801 SILENT

Güde GH 2801 SILENT recenze a test

Výkonný válcový štěpkovač Güde GH 2801 SILENT má výkon motoru 2 800 W a nadrtí větve o průměru 44 mm. Samozřejmostí je sběrací vak a transportní kolečka pro lehkou manipulaci. Stroj je vybaven funkcemi zpětného chodu a automatickým vtahováním. Má dobrý výkon, jen podle ohlasů není optimální na slabé a mokré větve.

+ Funkce zpětného chodu a automatického vtahování
Menší sběrný vak

Riwall PRO RES 3044 B

Riwall PRO RES 3044 B recenze a test

Elektrický zahradní drtič větví Riwall PRO RES 3044 B má nadprůměrně vysoký výkon motoru, který je 3 000 W a dokáže nadrtit větve o průměru 4,4 cm. Samozřejmostí je sběrný vak, který má objem 60 l a stroj má funkci samo natahování větví. Systém drcení je válec, který dokáže vyvinout rychlost až 60 otáček za minutu (bez zatížení). Plusové body získal drtič za nízkou hlučnost a dostatečně velký výkon.

+ Vysoký výkon, tichý chod
Přívodní kabel překáží při manipulaci

Co zvážit před nákupem

Drtič nebo štěpkovač?

Drtič větví a štěpkovač pracují na jiném principu. Nejprve si tak musíte odpovědět, jak chcete dřevní odpad dále využít. Ve stručnosti lze říct, že štěpkovač větve naštípe na zhruba 2-5 cm dlouhé kusy, jež lze použít jako palivo do kamen. Zahradní drtič naopak větve rozdrtí a výstup lze použít na kompost nebo jako náhradu mulčovací kůry.

Benzínový nebo elektrický drtič větví?

Elektrický drtič a štěpkovač větví je ve srovnání s benzínovým pohonem méně výkonný a zvládne menší průměr dřevin (typicky do 5 cm). Benzínové modely si poradí s průměrem až 8 i více centimetrů.

Jaké jsou nejlepší značky drtičů větví?

Mezi nejoblíbenější značky a výrobce drtičů větví patří Bosch, Fieldmann, Riwall, nebo třeba Hecht.

Kde koupit zahradní drtič větví?

Kromě internetových obchodů se zahradní technikou, kde si lze porovnat jednotlivé modely, můžete hledat drtič větví v obchodech jako Lidl, Mountfield, Obi, nebo z druhé ruky na serveru Bazoš.

Rozdíl mezi zahradním drtičem a štěpkovačem

Drtič zahradního odpadu může být neocenitelným pomocníkem při práci na zahradě. Na trhu se nachází celá řada zahradních drtičů a navzájem se od sebe liší nejen cenou, ale i pohonem, drtícím ústrojím, výkonem, hmotností a dalšími parametry.

Štěpkovače větví a drtiče dřeva jsou dva různé přístroje, které se liší především v možnosti použití. Před samotnou koupí byste tedy měli důkladně zvážit, který z nich bude právě pro vás ten pravý.

Ve stručnosti:

  • Drtiče dřeva – na mulčování a kompostování, má rotující nože
  • Štěpkovače – tvoří delší kusy dřeva na topení, má řezný kotouč

Velmi často jsou oba pojmy používány jako synonymum, ale je třeba znát rodily. Částečně i v tomto rádci a v částech, které jsou pro oba typy podobné.

Drtič větví a zahradního odpadu

Drtič dřeva má rotující nožové ústrojí, které je vhodné zejména pro mulčování nebo kompostování. Umožňuje drcení i čerstvého dřeva a vyznačuje se především svým vysokým výkonem a otáčkami. Stroj je hlučnější a větve je nutné do drtiče mírně zatlačovat (některé mají automatické vtahování).

Štěpkovač větví

Oproti tomu štěpkovač na větve má štípací ozubené kolo (řezný kotouč), které na jedné straně přitlačí větve ke stěně a tím je odštípnou v pravidelných intervalech. Používá se především pro přípravu dřeva k topení v kamnech. Vyznačuje se svým nižším výkonem a lze jej používat na suché dřevo, které naštípe zhruba na 2,5 – 5 cm dlouhé kusy. Další rozdíl je, že ozubené kolo samo větve vtahuje do stroje.

Pohon a systém drcení

V současné době jsou na trhu nejrozšířenější dva základní systémy, a to elektrické a benzínové drtiče.

  • Benzínový štěpkovač / drtič větví se vyznačuje robustní konstrukcí, vysokým výkonem, neomezením pohybu, vyšší hlučností a cenou.
    • Uplatnění nalezne jako profi štěpkovač například ve vinicích či sadech.
  • Elektrický štěpkovač / drtič větví má tichý chod, snadnou obsluhu, lehkou konstrukcí a nižší cenou.
    • Nejčastěji se používá jako hobby zahradní drtič větví, který své uplatnění nalezne především u zapáleného zahrádkáře pro příležitostné používání.
  • Profesionální zemědělci, majitelé lesů a hospodářství pak nejčastěji používají štěpkovač za traktor / malotraktor.

Systém drcení se také může lišit a narazíte na:

  • Nožový drtič větví vhodný na bioodpad, tenké větve s osazením na levnějších strojích.
  • Válcový drtič větví se zpětným chodem, na větší průměr větví (frézový a turbínový válec ještě lepším řešením).
  • Šnekový mechanismus pro tvrdé dřevo, často součástí peletkovačů na peletky do kotlů.

Výkon drtičů

Obecně se udává, že na jeden centimetr průměru dřevěného materiálu, je nutných 750 wattů. Jak již bylo zmíněno, elektrické drtiče na větve mají nižší výkon, proto obvykle nepřesahují 5 000 W. Naproti tomu benzínový drtič může bez problémů dosahovat výkonu až 18 000 W.

Samotný výkon by při rozhodování neměl hrát hlavní roli. Čím vyšší výkon, tím je sice stroj rychlejší, výkonnější a umožňuje zpracovávat větší průměry dřeva, nicméně také spotřebovává více energie. Vždy tedy předem zvažte, k jakému primárnímu účelu štěpkovač na větve kupujete, a zda jeho sílu využijete v plném rozsahu.

Délka a průměr větví

Dalším důležitým parametrem je průměr a délka větví, které je možné pomocí drtiče zpracovat. Sebelepší drtič zahradního odpadu je vám zkrátka k ničemu, pokud do něj nemůžete vámi zvolené dřevěné zbytky vložit.

Ačkoliv je většina drtičů konstruována tak, aby dokázala zpracovat většinu dřevin z našeho klimatického pásů, je dobré si před koupí ověřit, zda právě vámi zvolený štěpkovač či drtič zvládne zpracovat váš dřevěný odpad. Naprostá většině drtičů zvládne dřeviny o maximálním průměru 4 až 5 centimetrů, což pro ovocné stromy na zahradě dostačuje. Výkonnější drtiče nabízí i větší průměr.

Pokud se jedná o délku dřeviny, v naprosté většině případů nepředstavuje žádný problém. Zde je nutné dát si pozor pouze na bezpečnost při práci, neboť dlouhé větve mají tendenci se vymršťovat ven, nebo zasekávat drtící ústrojí.

Hmotnost

Hmotnost je údaj, který je ne pro všechny důležitý. Například plánujete-li si koupit štěpkovač za auto, pravděpodobně pro vás hmotnost samotného stroje bude naprosto irelevantní. Tento údaj nabývá na důležitosti až v momentě, kdy jej plánujete ručně velmi často přesouvat z místa na místo.

Pokud vám tedy záleží především na nízké hmotnosti, volte elektrický drtič. Váha se obvykle pohybuje mezi 20 – 30 Kg a ty nejmenší z nich lze dokonce přenášet v rukou pomocí praktického madla. Navíc, mnoho z nich je opatřeno i koly, které manipulaci s drtičem ještě více ulehčují.

U benzínových drtičů pak musíte počítat s podstatně vyšší hmotností. U těch nejtěžších a profesionálních modelů se hmotnost může vyšplhat přes 200 kg. Tyto modely bývají velmi často vybaveny podvozkem, koly a lze připojit k traktoru či automobilu.

Nádoba na odpad

Pozornost byste jistě měli věnovat i sběrné nádobě na odpad, neboť ne všechny drtičky jsou jí vybaveny. Některé stroje totiž vyprodukovaný odpad vypouští přímo na zem. Je tedy jen na vašem zvážení, zda tuto nádobu potřebujete, či nikoliv. Pokud se rozhodnete, že ano, máte na výběr z plastové (jak z průsvitné, tak neprůsvitné) nebo látkové nádoby.

Průsvitná má tu výhodu, že v průběhu drcení vidíte, kolik odpadu se vám do ní ještě vejde, nicméně tohle je mezi nimi jediný zásadní rozdíl. S látkovou nádobou na odpad se v některých případech hůře manipuluje a nemusíte mít vždy plnou kontrolu nad jejím naplněním. Taktéž po čase jednotlivé ostré kousky dřevin mohou látkovou nádobu poškodit a znehodnotit.

Ovšem ať už v látkovém či plastovém provedení se objem nádob obvykle pohybuje mezi 30 – 60 litry. Čím větší nádoba je, tím se vám do ni vejde i více odpadu a máte větší volnost při práci, nicméně mějte na paměti i to, že tím má i zahradní štěpkovač větší hmotnost a je s ním těžší manipulovat.

Funkce a možnosti

Stejně jako celá řada ostatních přístrojů mají i drtiče odpadu své přidané funkce. Některé z nich ulehčují práci se samotným drtičem, jiné ulehčují jeho manipulaci a jiné dbají na bezpečnost při práci.

Mezi ty nejběžnější funkce patří:

  • Násypky a podavače – usnadňují vložení větví, pro košaté větve tvar čtyřlístku.
  • Zpětný chod – pomáhá při uvolnění zaseknutých větví.
  • Více otvorů – nachází se především u velkých profi štěpkovačů. Jsou opatřeny dvěma otvory, jedním na malé a druhým na velké větve.
  • Pěchovadlo – pomáhá bezpečně natlačit dřevinu do drtiče.
  • Bezpečnostní pojistka – vypnutí při uvíznutí větvě proti spálení motoru.
  • Vyměnitelné nože – po čase se opotřebují a je vhodné, pokud je lze vyměnit.
  • Madlo a kolečka – umožňuji snadnější přesun i těžších drtiček.
  • Sběrná nádoba – nemusíte shrabávat zpracované dřevo.

Bezpečnost práce

Štěpkovače jsou stroje, u kterých se rozhodně nevyplácí podceňovat zásady bezpečnosti při práci. Měli byste dbát na bezpečnost nejen svoji, ale i lidí a zvířat ve vašem okolí.

Zcela zásadní je vybavit se ochrannými pomůckami jako jakou například rukavice a pracovní brýle (ty můžete nahradit například obličejovým štítem). Do stroje nedávejte větve znečištěné zeminou a už vůbec ne s kameny. Zejména brýlemi by měli být vybaveny i osoby ve vašem blízkém okolí, neboť malé kousky dřeva mohou v průběhu práce odlétávat a mohly by poranit nejen vás, ale i kohokoliv jiného.

Zpravidla jsou drtičky konstruovány tak, aby do nich nešla vložit ruka a nešly zapnout, pokud nebudou správně uzavřené všechny pojistky. Pokud ale právě váš přístroj takovými ochrannými pomůckami nedisponuje, věnujte bezpečnosti při práci zvýšenou obezřetnost a manipulujte vždy pouze s vypnutým přístrojem. Samozřejmostí je, že by s přístrojem neměli pracovat ani jinak manipulovat děti.