Nejlepší dětské chůvičky (2025) podle testu

Na trhu najdete jak videochůvičky, tak klasické elektronické chůvičky přenášející jen zvuk. Z velké části dominuje digitální přenos signálu, ovšem rostoucí oblibu mají rovněž wifi chůvičky, které řeší komplikace s dosahem, na druhou stranu mají svá bezpečnostní rizika. Na cestách pak oceníte chůvičku na baterie, ideálně s VOX funkcí snižující spotřebu.

V tomto průzkumu vám přinášíme podrobný přehled nejlepších dětských chůviček na trhu, vybraných na základě kombinace klíčových faktorů. Při hodnocení jsme vycházeli nejen z vlastních zkušeností a testování, ale také z výsledků zahraničních testů a analýzy ověřených recenzí zákazníků. Mezi hlavní hodnocené faktory patřila kvalita zvuku a obrazu, dosah signálu, snadnost ovládání, výdrž baterie a poměr ceny a kvality.

Nejlepší dětské chůvičky

Zobrazit celou nabídku

TIP: WiFi chůvičky, které stojí za zvážení:

Recenze a zkušenosti

Philips AVENT SCD731

Philips Avent SCD731 recenze a test

Dětská chůvička Philips AVENT SCD731 má digitální technologii přenosu včetně DECT, zajišťující absenci rušení od dalších chůviček v okolí či zařízení. Vnitřní dosah by měl dosahovat 50 metrů a chůvička je na baterie a do sítě. Zajímavé je také noční světlo s možností promítnutí oblohy na strop, případě přehrávání ukolébavek. Kromě nočního režimu nabízí také ECO mód nebo snímač teploty.

+ Čistý zvuk, noční projektor
Lokalizace

Motorola MBP11

Motorola MBP11 recenze a test

Elektronická chůvička Motorola MBP11 patří do kategorie základních chůviček pro děti. Její funkce je prostá – přenést zvuk mezi dítětem a rodičem. Uživatelé si pochvalují praktickou přezku na opasek, ale nelíbí se jim nutnost neustále napájet stanici umístěnou u dítěte. Tím odpadá možnost využití v exteriérech bez možnosti napájení. Kromě toho je chůvička vybavena indikací vybité baterie, která dle uživatelských recenzí je velmi potřebná, neboť baterie nevydrží dlouho. Zařízení je vhodné spíše pro méně náročném rodiče, kterým stačí základní funkce.

+ Nízká cena, DECT vysílání
Nutnost napájet jednotku u dítěte

TrueLife NannyCam V24

TrueLife NannyCam V24 recenze a test

Oblíbená video chůvička TrueLife NannyCam V24 je skvěle vybavená, přesto cenově dostupná. Její předností je malý 2,4 palcový barevný displej, který se při zaznamenání zvuku aktivuje (VOX funkce) a zařízení tak přenese nejenom audio, ale i video. Díky funkci nočního vidění poskytuje dosah až 5 metrů. Zajímavostí je také možnost napájet jednotku umístěnou u dítěte z powerbanky (USB), což umožňuje využít tohle zařízení i v exteriérech, kde má dosah až 300 metrů.

+ Kamera s nočním režimem, VOX režim
Kamera nejde natáčet do stran

Philips Avent SCD506

Philips Avent SCD506 recenze a test

Dvoucestná audio chůvička na baterie Philips Avent SCD506 dokáže přesvědčit jak příznivou cenou, tak technologií DECT nebo zmiňovanými dvěma cestami zvuku. Potěší rovněž citlivost mikrofonu. Rodičovskou jednotku je možné napájet jak ze sítě, tak bateriemi, přičemž výdrž činí asi jeden den provozu. Navíc jsou zde dlouhé napájecí kabely. Pro kvalitní přenos je zde až 120 kanálů, takže by neměl být problém s rušením.

+ Bez rušení (až 120 kanálů), použití ze sítě i na baterie
Dětská jednotka neumí nabíjet tužkové baterie

Motorola MBP36 S

Motorola MBP36 SC recenze a test

Videochůvička Motorola MBP36 S je charakteristická 3,5 palců velkým displejem, díky kterému může mít rodič nejenom akustickou, ale také vizuální kontrolu nad svým dítětem. Noční vidění je samozřejmostí. Velkou výhodou je FHSS technologie pro nerušený přenos, nebo také kamera s funkcí dálkového otáčení, naklánění a zoomu (přiblížení). Slabinou tohoto zařízení je kapacita baterie.

+ Velký displej, ovládání kamery, příznivý dosah
Malá kapacita baterie

TrueLife NannyCam H32

TrueLife NannyCam H32 recenze a test

Jednou z nejoblíbenějších video chůviček s kamerou na trhu je TrueLife NannyCam H32. Za příznivou cenu rodič získá přístroj, který dokáže kontrolovat dítě jak zvukem, tak obrazem. Díky funkci VOX je navíc obraz i zvuk přenášen až tehdy, až jej přístroj zaznamená, což šetří baterii, kterou lze dobíjet i skrze USB z powerbanky. Displej je dostatečně velký, v tomto případě jde o 3,2 palcový displej. Díky automatickému nočnímu režimu navíc neztratíte kontrolu ani v noci.

+ Cena/výkon, VOX funkce
Zastaralý konektor USB mini

Babymoov Premium digital Green

Babymoov Premium digital Green recenze a test

Dětská chůvička s velkým dosahem, to je Babymoov Premium digital Green. V našem porovnání jde o zařízení s největším dosahem, a to až 1 400 metrů, což je opravdový nadstandard. Tento velký dosah přitom potvrzují i uživatelské recenze. Uživatelé si však chválí i možnost provozu obou jednotek na baterie. Dále disponuje senzorem teploty, vibračním upozorněním, VOX funkcí a uspávacími režimy zahrnující ukolébavky, pohádky a projekce.

+ Velký dosah, uspávací režimy, vibrace a senzory
Nešikovně vyřešené napájení, jen 2 kanály

TrueLife NannyWatch A15

TrueLife NannyWatch A15 recenze a test

Digitální video chůvička TrueLife NannyWatch A15 se oproti ostatním liší zpracováním rodičovské jednotky, která je v hodinkách s LCD displejem. Z praktických funkcí lze zmínit VOX režim, pokojový teploměr, budík pro nastavení krmení, nebo automatický noční mód a samozřejmě možnost mluvit na dítě. Baterie má dlouhou výdrž, přičemž dětskou jednotku lze připojit k powerbance.

+ Upevnění na ruku, rozsah funkcí
Vyšší cena

Beurer BY 84

Beurer BY 84 recenze a test

Elektronická chůvička na baterie Beurer BY 84 má velký dosah, který činí až 800 metrů, čemuž dopomáhá analogový způsob přenosu, který ovšem není šifrovaný a může být rušený (na výběr jsou 2 kanály). Výhodou je bateriový provoz obou jednotek. Uživatelé si však ne zrovna chválí kvalitu zvuku, což je ve srovnání s digitálním přenosem logické.

+ Velký dosah, provoz na baterie
Není obousměrná

Vtech BM4600

Vtech BM4600 recenze a test

Elektronická dětská chůvička s kamerou Vtech BM4600 disponuje velkým 4,3 palcovým displejem na rodičovské jednotce a kamerou v podobě sovy. Výhodou je FHSS technologie přenosu zajišťující bezpečný a nerušený přenos, obousměrná komunikace, ukazatel teploty, nebo také noční režim kamery. Kameru lze navíc dálkově ovládat (přiblížení, otáčení).

+ Sova zapadá do dětské pokoje, nastavení kamery
Kratší výdrž baterie u rodičovské jednotky

Co zvážit před nákupem

Co je funkce VOX u chůviček?

Funkce VOX u dětských chůviček snižuje spotřebu energie, případně elektromagnetický smog tím, že se aktivuje (zapne displej a zvuk) až po zaznamenání zvuku či pohybu.

Je lepší dětská chůvička s kamerou nebo klasická audio?

Video chůvička se hodí asi nejvíce ve velkém domě, kde je dětský pokoj umístěn ve větší vzdálenosti od vás a díky obrazu lze kontrolovat, zda je s miminkem, ale i v místnosti vše v pořádku. Zvuková elektronická chůvička je pak praktičtější například ve venkovních podmínkách.

Co brát v potaz u dětské chůvičky s velkým dosahem?

Dětská chůvička s velkým dosahem by měla mít vyšší udávanou hodnotu, která se však týká umístění ve volném prostoru za ideálních podmínek. Roli hrají další faktory, jako je množství překážek (zdi, stromy,..), členitost prostoru (například hotely) a potenciál rušení signálu (městská a hustě zalidněná zástavba). Obecně je také vhodné zaměřit se na technologie vylepšující přenos, více popisujeme v samostatné kapitole.

Jaké jsou nejlepší značky dětských chůviček?

Mezi nejoblíbenější značky a výrobce dětských elektronických chůviček patří TrueLife, Philips, Babymoov, Vtech, nebo také Motorola.

Na co se zaměřit při výběru dětské chůvičky

Dětská elektronická chůvička je praktické zařízení pro hlídání dětí nacházejících se v jiné místnosti či venkovním prostoru, které vám jakožto rodičům poskytuje přehled o dítěti a současně daná péče nevyžaduje, abyste u miminka stáli permanentní hlídku.

Chůvička se skládá ze dvou jednotek – rodičovské a dětské, respektive přijímače a vysílače. Podoba dětské jednotky se různí. Může jít o chůvičky typu vysílačka přenášející jen zvuk, přes chůvičky kombinující audio i video, až po různé kombinace dětských chůviček a monitorů dechu. V praktické rovině tedy vysílačka, kamera či stanice s podložkou. Rodičovská jednotka má obvykle podobu tabletu s displejem (ideálně aspoň 2 palce velkým v případě video přenosu), hodinek či vysílačky a umožňuje ovládat dětskou jednotku.

Při výběru dětské chůvičky myslete na následující otázky:

  • Budete chůvičku používat doma nebo na cestách?
  • Měla by chůvička přenášet zvuk i obraz?
  • Je nutné se vyhnout rušení přenosu od jiných zařízení (hustá zástavba)?

Audio chůvičky

Klasická dětská chůvička přenášející jen zvuk, má obvykle kompaktní (skladné) rozměry, díky čemuž se hodí na cesty a je levnější variantou. Audio chůvička ovšem může mít i spoustu dalších funkcí, například uspávací režim, signalizaci pokud je mimo dosah, nebo senzor teploty. Vybírat navíc můžete mezi digitálním i analogovým přenosem zvuku, což může mít dopad na dosah přenosu (více v samostatné kapitole).

Video chůvičky

Dětská videochůvička zajišťuje přenos zvuku i obrazu, často má podporu nočního vidění a hodí se hlavně do domácího prostředí. Chůvička s kamerou vám tak dává možnost dítě nejen slyšet, ale i vidět, takže můžete mít kontrolu nad situací, pokud se pokouší o opuštění postýlky, nebo při pohybu domácích mazlíčků. Obraz se zobrazuje na displeji rodičovské jednotky, případně v aplikaci chytrého telefonu nebo tabletu. Nevýhodou, kromě ceny, může být méně stabilní signál.

Chůvičky s monitorem dechu

Zařízení 2v1, tedy chůvičky s monitorem dechu, umožňují sledovat pravidelné dýchání miminka a současně fungují jako běžná chůvička pro zaznamenání pláče dítěte. Těchto kombinovaných přístrojů není na trhu tolik, obvykle se pořizují jednotlivě.

Rozdíly v přenosu signálu

Podle způsobu přenosu signálu se dělí na analogové, digitální a internetové dětské chůvičky. Ve stručnosti lze říct, že analogové se hodí do méně obydlených oblastí (venkov typicky) a rodinných domů, zatím co digitální do hustě zalidněných lokalit typu sídliště a městské zástavby.

Analogové chůvičky

Dětské chůvičky s analogovým přenosem zvuku mají lepší dosah, snáze prochází skrze překážky jako třeba zdi a stromy, ale kvůli nižším frekvencím a menšímu počtu kanálů mohou být snáze rušeny jiným zařízením. I přes to, že některé analogové chůvičky jsou s šifrovaným signálem, jejich pozice na trhu se i tak zmenšuje.

Digitální chůvičky

Digitální dětské chůvičky mají větší počet kanálů a vysílají na vyšší frekvenci, díky čemuž se hodí do hustě zasíťovaných oblastí, typicky města. Vyšší frekvence přenosu ovšem způsobuje, že je přenos rušený různými překážkami v prostoru, případně dalšími zařízeními vysílajícími na stejné frekvenci (typicky WiFi na 2,4 GHz a Bluetooth), takže dosah je menší. Nemluvě o možném odposlouchávání.

Vyplatí se tak u digitálních chůviček sledovat přítomnost:

  • Technologie DECT – Digital Enhanced Cordless Communications. Jde o vylepšenou digitální bezdrátovou komunikaci. Přenos signálu je šifrovaný, čímž je vyloučeno rušení jiným zařízením a probíhá na frekvenci 1,9 GHz, narozdíl od 2,4 GHz.
  • Technologie A-FHSS – Automatic Frequency-Hopping spread Spectrum. Chůvička přeskakuje mezi několika kanály a znemožňuje tak odposlouchávání. Přenos ovšem probíhá na frekvenci 2,4 GHz.

WiFi chůvička

Internetová dětská chůvička, wifi, nebo smart. Pojmenování má různé, podstatné je, že k přenosu videa a zvuku dochází pomocí internetového připojení, respektive domácí sítě. Odlišností dále je, že přijímačem je váš telefon či tablet za pomoci aplikace, nejčastěji pro Android a iOS. Možnosti aplikace jsou různé, například připojení více osob, více kamer, nebo sledování pomocí webového rozhraní. Výhodou video wifi chůvičky je také neomezení dosahu jako u běžných chůviček.

Komplikací může být nespolehlivé připojení, případně špatný signál (častý problém u WiFi v rodinných domech), což se následně projeví na plynulosti a kvalitě přenášeného obrazu. Rizikem je také výpadek proudu. Řešením může být kombinovaný model wifi chůvičky disponující i klasickou rodinnou jednotkou.

V neposlední řadě je rizikem hacknutí a napadení spojení, jako u jiných zařízení připojených k internetu. Nejen, že byste měli provést bezpečností opatření ohledně domácího připojení, ale měli byste se vyhnout rovněž připojování na veřejných WiFi. Nejde totiž jen o to, že nějaký vtipálek bude mluvit na vaše dítě, otevíráte tak okno kriminálníkům, aby sledovali provoz a vybavení vašeho domu či bytu.

Dosah přenosu

Dosah přenosu dětské chůvičky je uváděn pro snazší srovnání ve volném prostranství. Jakákoliv zeď nebo jiné vysílající zařízení může ovlivnit signál chůvičky natolik, že nakonec bude o dost nižší než udávaný. Často se zmiňuje, že elektrická chůvička s dosahem 300 m má v paneláku reálný dosah přibližně 50 m. Důležité je také sledovat počet kanálů pro přelaďování v situaci rušení dalšími přístroji. Někteří výrobci uvádí i maximální dosah v budově. V členitém prostředí jako jsou hotely, se vyplatí zaměřit na dětské chůvičky s velkým dosahem.

Napájení chůvičky

Naprostá většina zařízení disponuje možností nejen napájení ze sítě, ale také bateriemi. Zpravidla však jde o kombinaci, přičemž dětská jednotka je napájená přímo ze sítě, rodičovská pak pomocí baterií. Je to proto, že u dětské jednotky se předpokládá umístění stále na jedné pozici, přičemž u rodičovské je předpoklad pro časté přenášení.

Někteří výrobci učinili kompromis, a proto umožňují nabíjet obě jednotky nejenom pevně ze sítě, ale také prostřednictvím powerbanky skrze USB. Ideální se pak jeví napájení obou jednotek integrovanými akumulátory, které umožní zařízení využít i v exteriéru, například při umístění do kočárku, nebo na cestách. Zatímco u napájení ze sítě nehrozí vybití baterie, u akumulátorových typů je třeba dávat si pozor na to, aby se baterie nevybila. Pro tyto případy jsou však zařízení vybavena indikací stavu baterie, přičemž při nízké kapacitě zazní alarm.

Hlasitost reproduktoru a citlivost mikrofonu

Větší hluk v místnosti, například při vaření, může vyžadovat zvýšení hlasitosti reproduktoru, abyste chůvičku dobře slyšeli. Ani na mikrofon nelze zapomínat. Citlivější mikrofony mohou zachytit tichý pláč, na druhou stranu větší okolní šum může vyvolávat plané poplachy. Praktické mohou rovněž být diody upozorňující na intenzitu zvuku.

Funkce a vlastnosti chůviček

Chůvičky pro děti se mohou lišit ve vybavenosti a funkcích. Jaké to jsou?

  • Signalizace mimo dosah – elektronická chůvička upozorní na ztrátu signálu.
  • Oboustranný přenos – rodič může poslouchat, ale také mluvit na dítě.
  • Počet kanálů – může mít 2, 4 až třeba 120 kanálů. Větší počet kanálů je vhodný do měst a obecně míst, kde hrozí rušení signálu.
  • Přehrávání ukolébavek či promítání – pro usnadnění uspávání nebo uklidnění dítěte může být chůvička vybavena promítacím zařízením, které na strop nebo stěnu promítne obrázky, animace či filmy. Stejné platí pro přehrávání nahraných ukolébavek.
  • Funkce světlo – tlumené světlo pro děti, které se bojí tmy. Využít lze i k osvětlení místnosti.
  • Senzor teploty, vlhkosti a ovzduší – umožní sledovat teplotu, ale i kvalitu ovzduší nacházející se v blízkém okolí chůvičky a nastavit hranice, při jejichž překročení se spustí na rodičovské jednotce zvukový signál.
  • Noční vidění/režim – video chůvička při snížené viditelnosti může zařízení zapnout infračervené osvětlení, které není viditelné, ale dokáže snímanou scénu osvětlit, a předat tak kvalitní obraz i v noci.
  • Smart chůvička do mobilu – propojení wifi chůvičky s telefonem pomocí aplikace.
  • Úsporný režim – funkce EKO mode sníží spotřebu energie v závislosti na vzdálenosti obou jednotek. Vhodné především pro chůvičky na baterie.
  • VOX funkce – chůvička se aktivuje až po zaznamenání hluku či zvuku.
  • Upevnění na zeď – pro zajištění, že dítě chůvičku nerozbije.
  • Optická indikace hluku – ve formě diod nebo jako funkce na displeji.
  • Vibrace – upozornění pomocí vibrací na rodičovské jednotce, vhodné do hlučného prostředí.
  • Regulace hlasitosti – možnost nastavení úrovně hluku pro zachytávání a přenášení od dětské jednotky. Podobně u obousměrného přenosu zvuku z rodičovské jednotky.
  • Indikace slabé baterie – u chůviček na baterie upozornění na slabou baterku.
  • Baby monitor (monitor dechu) – u zařízení 2v1, v případě potíží rodičovská jednotka vydá signál.
  • Otočná kamera – pokročilé video chůvičky umožňují po nastavení kamery do vhodné pozice také detailněji hýbat s úhlem záběru, což ušetří čas při nastavování ideálního pozorovacího úhlu.
  • Indikátor pohybu – pokud se dítě probudí a bude chtít například opustit postýlku, aktivuje se senzor a upozorní vás tónem či LED diodou.

Zdravotní nezávadnost

Radiové vlny nebo elektrosmog by neměli dítě nijak ovlivňovat. Dětské chůvičky vydávají pouze slabý radiový signál. Pokud i tak chcete signál eliminovat, zaměřte se na funkci VOX u chůviček aktivovanou hlasem, případně ECO mode, jež představuje úsporný režim.

Zdravotní nezávadnost samotného výrobku je pak důležitá, stejně tak atestace, jelikož dítě bude s chůvičkou přicházet do přímého kontaktu. Vyplatí se tak vybírat prověřené výrobce u kterých nehrozí nekvalitní a nezávadný materiál.